top of page

Drámajáték és színjátszó kör

 

 

A drámajáték és színjátszó kör két foglalkozást takar, ami a résztvevők minél szélesebb képzését foglalja magába.

 

„Színház az egész világ. És színész benne minden férfi és nő: Fellép s lelép: s mindenkit sok szerep vár Életében...”

 

                                                /Shakespeare: Ahogy tetszik                                                                  II. felvonás 7. szín; fordította Szabó Lőrinc/

 

A drámajátékok jellegzetességei:

 

  • kommunikáció

  • improvizáció (helyzetgyakorlatok)

  • beszédtechnika

  • személyiség és képességfejlesztés

  • kifejezőkészség fejlesztése

  • koncentrációs fegyelem, bizalomépítő gyakorlatok, helyzetgyakorlatok, empátia, kreativitás, önkontroll fejlesztése, viselkedéskultúra, metakommunikációs elemek tudatosítása

 

A gyermekszínjátszás vagy gyermeki játék legfontosabb célja a gyermek személyiségének felszabadítása, a képességeinek kibontása és kommunikációjának eredményesebbé tétele.

A foglalkozás keretein belül mindezt gyakorlati feladatokkal tesszük színessé.

A  drámajátékok segítségével játékos kereteken belül tudják a gyerekek elsajátítani a különböző készségeket, melyek az alapját képezik az összes foglalkozásnak.

Az improvizáció során megfigyelhetik a résztvevők, hogy milyen más személy bőrébe bújni, úgy viselkedni. Eközben saját szavaikat, gondolataikat öntik formába, hiszen gondolkodni kell a szerepen belül. Ezáltal jártasságot szereznek a beszédben, szókincsük bővül. A különböző szerepekből, helyzetekből adódóan tapasztalataikat, személyiségüket bővítik, fejlesztik. A szép, kifejező beszéd nagyon fontos a hétköznapi életben, az iskolában, a kapcsolatteremtésben, melyet a beszédtechnikai képzés alapozza meg.

A képességfejlesztő gyakorlatok technikai tudásukat fejlesztik. A kommunikációs, koncentrációs, mozgástechnikai gyakorlatok, a beszédtechnika a gyermek egész személyiségét feljeszti, erősíti, tehát mind-mind a gyermek személyiségének gazdagodását hozza magával.

 

 

Színjátszó kör jellegzetessége:

 

  • Közösségépítés, személyiség- és képességfejlesztés a játék és a színjátszás eszközeivel

  • Beszéd-, és mozgásfejlesztés, a színjátszás művészetének elsajátítása

  • Betekintés a színházi háttér munkákba, jelmez- és díszlet-tervezés

  • Színpadi mozgás és tánckoreográfia tanulás

  • Év végén egy színdarab bemutatása

 

 

A színjátszás összetett művészeti ág, több tevékenységből képez egy átfogó egységet, melyet többek között a színészek, a rendező, a dramaturg, a díszlet-, s a jelmeztervező összehangolt alkotó munkája képezi.

A művészetek egyik legösszetettebb, legnehezebb ága a színjátszás, mivel az efféle önkifejezési formában az alkotónak saját testét, lelkét kell működtetnie egy szerep megformálása során. A foglalkozások elősegítik a gyerekek személyiségfejlődését, önmaguk és társaik mélyebb megismerését. Kreativitásra, nyitottságra ösztönöznek és fejlesztik a közösséggel való együttműködés képességét.

A dráma és színjátszó foglalkozások betekintést nyújtanak a színházi alkotás világába. 

A szituációs játékok során tágul ismeretük, színesedik egyéniségük. Bátrabbak, határozottabbak lesznek.

Beszéljünk...

bottom of page